EN



СУЧАСНИЙ СТАН СТРАХОВОГО РИНКУ В УКРАЇНІ


УДК 336.13.02

 

СУЧАСНИЙ СТАН СТРАХОВОГО РИНКУ В УКРАЇНІ

 

DOI: 10.36994/2707-4110-2022-6-33-12

 

Новикова Т.С., магістранка, Університет «Україна» [1]

 

Анотація. Основою наукової статті є перспективи розвитку страхового ринку України. У науковій статті здійснено аналіз страхових компаній у розрізі видів страхування та основних показників діяльності страхового ринку. Використовуючи офіційні джерела та провівши контент-аналіз, визначено структуру надходжень страхових премій. Досліджено останні істотні зміни у структурі учасників страхового ринку України. Для аналізу стану страхового ринку розглянуто обсяги страхових премій та страхових виплат, обсяги активів, прийнятних активів та резервів, кількість страхових компаній, структуру страхового портфелю за видами страхування. Досить багато уваги приділяється аналізу показників страхових премій та страхових виплат у сегментах life та non – life. Перераховано стримуючі чинники розвитку страхового ринку України та подальший розвиток страхового ринку з посиленням військової агресії проти України. Сформульовано мету та завдання дослідження. Розглянуто функціонування страхового ринку України та проаналізовано динаміку його розвитку. Розглянуто думку експертів ринку щодо розвитку вітчизняного страхового ринку, страхуванню та його ролі в соціально - економічних процесах. На основі проведеного дослідження сформульовані тенденції розвитку страхового ринку України та вказані причини, що їх спровокували. Зроблено основні висновки та наведено рекомендації щодо подальшого вивчення ринку страхових послуг в Україні та виділено роль держави в її ефективному функціонуванні.

 Ключові слова: страховий ринок,  страховий захист, страховий портфель, страхові премії, страхові резерви, Національний банк України.

 

CURRENT STATE OF THE INSURANCE MARKET IN UKRAINE

Novykova T.S., master's degree, University "Ukraine"

Annotation: The basis of this scientific article is the prospects for developing the insurance market in Ukraine. The scientific paper analyzes insurance companies in terms of types of insurance and the leading indicators for the insurance market. The structure of insurance premium income was determined by using official sources and conducting a content analysis. The latest significant changes in the structure of participants in the insurance market of Ukraine were investigated. To analyze the state of the insurance market, the volumes of insurance premiums and insurance payments, the volumes of assets, acceptable assets and reserves, the number of insurance companies, and the structure of the insurance portfolio by types of insurance were considered. Much attention in the research is paid to the analysis of the indicators of insurance premiums and insurance payments in the life and non-life segments. The restraining factors of the development of the insurance market of Ukraine and the further development of the insurance market with the strengthening of military aggression against Ukraine are also listed. The aim and objectives of the research were formulated. The functioning of the insurance market of Ukraine was considered and the dynamics of its development were analyzed. The opinion of market experts regarding the development of the domestic insurance market, insurance, and its role in socio-economic processes is considered. On the basis of the conducted research, trends in the development of the insurance market of Ukraine are formulated and the reasons that provoked them are indicated. The main conclusions were made and recommendations were given for the further study of the insurance services market in Ukraine, and the role of the state in its effective functioning was highlighted.

Key terms: insurance market, insurance protection, insurance portfolio, insurance premiums, insurance reserves, National Bank of Ukraine.

 

ВСТУП: Страховий ринок є невід’ємною складовою частиною фінансової системи України. На сучасному етапі господарювання та в умовах ринкової невизначеності особливого значення набула проблема розвитку страхового ринку в Україні. Сучасний період становлення ринкової економіки об’єктивно зумовлює зростання потреби у страховому захисті усіх суб’єктів ринку. Стримуючими чинниками розвитку страхового ринку України наразі є: посилення військової агресії проти України, значний рівень інфляції, нестабільний фінансовий стан страхових організацій, відсутність оптимального співвідношення в структурі страхового портфелю; відносна закритість сфери страхування; низький рівень інтегрованості у світовому економічному просторі, COVID-19. З цією метою Національний банк України запроваджує нову модель регулювання ринку страхування, яка враховуватиме положення директив Європейського Союзу, міжнародні принципи IAIS, світові практики, та буде реалізовуватися поступово протягом перехідного періоду, що буде визначено після проведеного ґрунтовного аналізу стану страхового ринку в Україні [7, 2].

вихідні передумови. Питанню розвитку вітчизняного страхового ринку, страхуванню та його ролі в соціально - економічних процесах приділяли увагу такі науковці: В. Д. Базилевич [13], Г. М. Пурій [11], Н. В. Фесенко, Л. М. Яремченко [15] та ін. Однак, динамічний характер розвитку потребує постійного поглиблення наукових напрацювань, зокрема тенденцій і перспектив страхового ринку України та на цій основі формування шляхів прискорення його ефективного розвитку. З упевненістю можна говорити й про зміни асортименту страхових послуг, розширення обсягів страхового покриття та включення до нього актуальних ризиків, зокрема воєнних. Саме тому необхідно і надалі продовжувати дослідження та аналіз страхового ринку України [10, 22].

Метою статті є аналіз сучасного стану страхового ринку в Україні, у розрізі видів страхування та основних показників діяльності страхового ринку.

ВИКЛАД основного матеріалу. Роль і місце вітчизняного ринку страхування знаходиться на стадії активного розвитку, яка передбачає певний перелік проблем. Ринкова трансформація економіки зумовлює підвищення ролі страхового ринку, визначає необхідність створення дієвої системи страхового захисту з метою забезпечення стабільності розвитку та ефективності економічних відносин, підвищення рівня життя населення, соціальної стабілізації. Перед страховими компаніями виникає дуже багато викликів, які потребують якнайшвидшого вирішення [8, 79].

Загалом, страховий ринок визначається як система економіко-правових відносин між покупцями, продавцями послуг із страхування та перестрахування та їхніми посередниками, у результаті яких здійснюються мобілізація, розподіл і перерозподіл грошових коштів. Основними завданнями страхового ринку є: забезпечення стабільного функціонування суб’єктів господарювання в умовах невизначеності й ризику; озброєння уповноважених органів інструментами економіко - страхової політики [5, 107].

Незважаючи на широке коло проблем, зазначених у працях науковців, питання планування та перспектив розвитку українського ринку страхових послуг потребує подальших наукових досліджень. Особливої уваги потребують питання комплексного аналізу операційної та фінансово-інвестиційної діяльності з урахуванням різних факторів зовнішнього і внутрішнього ризикового середовища. Також, існує необхідність подальшого дослідження в таких аспектах, як аналіз, прогнозування та моделювання фінансових-економічних процесів [4, 1]. За час військової агресії страховому ринку вдалося не лише вистояти, але й налагодити роботу в умовах воєнного часу. Водночас на ринку залишається чимало викликів, пов'язаних із  безпрецедентно складними умовами, в яких доводиться працювати і страховикам, і їх клієнтам, і регулятору.

Ринок страхових послуг є другим за рівнем капіталізації серед інших небанківських фінансових ринків.

Станом на 01.09.2022 року в Державному реєстрі фінансових установ (ДРФУ) обліковувалося 140 страховиків, з них 13 – компанії зі страхування життя. Усі страховики в ДРФУ є ліцензіатами [14].

У січні – лютому 2022 року з ДРФУ виключені 10 страховиків – не ліцензіатів, які були зареєстровані в зоні ООС та АР Крим, а також 1 страховик – після анулювання йому ліцензій (як захід впливу) [14].

З початку військової агресії страховий ринок зменшився на 5 учасників сегменту non-life:

  • 3 страховики – після анулювання ліцензій (як захід впливу);
  • 1 страховик – після анулювання ліцензій за заявою;
  • 1 страховик, який був у січні 2022 року включений до ДРФУ, проте так і не отримав жодної ліцензії на здійснення страхової діяльності.

Станом на 22.09.2022 у 3 страховиків тимчасово зупинено ліцензії на здійснення страхової діяльності, 1- страховику анульовано ліцензії [14].

Така тенденція є причиною як регулюючої політики державних органів влади, які встановлюють вимоги до страхових компаній для їх надійності й захисту клієнтів, так і складною економічною ситуацією, яка склалася в Україні за останні роки [9].

 

Кількість страхових компаній в подальшому теж матиме тенденцію до зниження через початок регулювання Національним банком України. Регулятор пояснює таке стрімке зниження кількості учасників страхового ринку тим, що його залишили компанії, які не були активними та добровільно відмовилися від ліцензій. Схоже, що зниження кількості і дійсно не надто критично відобразилось на загальній сумі зароблених премій на ринку [10, 189].

Станом на 30.06.2022 загальний обсяг активів страховиків у порівнянні з початком року (до військової агресії), майже не змінився (+2,2%) і склав 65,7 млрд.грн. При цьому, за вказаний період кількість страховиків скоротилася – з 155 (01.01.2022) до 142 (01.07.2022) [14].

Страховий ринок продемонстрував помірний приріст прийнятних активів (+2,2%), а у компаній, що звітують – зросли дещо більше (+3,2%). Обсяг сформованих страхових резервів у І півріччі 2022 року залишився сталим (36,6 млрд.грн.). Традиційно, приріст страхових резервів мав місце у сегменті life, а також зростанням резервів збитків страховиків non-life за рахунок великих збитків, які у переважній частці були перестраховані, та збільшення термінів врегулювання заявлених збитків, при цьому резерви незароблених премій зменшились з огляду на істотне скорочення обсягів наданих послуг у сегменті non-life.

Загальні підписані премії у І півріччі 2022 року у порівнянні з І півріччям 2021 року скоротилися майже на третину (-28%) і склали 17,8 млрд.грн. – при цьому скорочення обсягів у більшій мірі мало місце у сегменті non-life (-29%), обсяги страхових премій зі страхування життя скоротилися удвічі менше (-15%) [12].

Також, на зменшення обсягів страхових відшкодувань вплинуло зниження частоти заявлених випадків з ОСЦПВ, КАСКО. Рівень виплат склав 34% та не змінився.

Обсяги сплачених страхових виплат/відшкодувань у І півріччі цього року також співмірно впали у сегменті non-life (-32%) [12]. Динаміка показників за останні 4 квартали свідчать про те, що найбільший спад обсягів діяльності припав на кінець І кварталу 2022 року. У ІІ кварталі падіння продовжилось, але воно було менш стрімким – страховики змогли організувати та налагодити роботу в умовах воєнного стану.

У І півріччі 2021 року 44% страхових премій традиційно припало на автострахування (ОСЦПВ, Зелена картка, КАСКО) – у період військової агресії частка цих видів страхування у портфелі стала більш значною (за аналогічний період минулого року – 36%). Особові види страхування (ДМС, страхування від нещасних випадків, страхування життя) склали 31%.

У структурі страхового портфеля найбільше скоротились обсяги страхування майнових та вогневих ризиків (-60%), фінансових ризиків (-64%) та КАСКО (-30%). Драйверами підтримки страхового бізнесу non-life стали «Зелена картка» (+76%), ОСЦПВ (-13%), страхування від нещасних випадків (-16%). Надходження страхових премій зі страхування життя скоротилося на 16%, про що свідчать дані, наведені у таблиці 1 [14].

 

Таблиця 1. Структура страхового портфеля, млн.грн.

 Показники

І півріччя 2021

І півріччя 2022

 Відхилення

ОСЦПВ (внутрішні договори)

3245,3

2803,0

-13%

Зелена картка

885,2

1559,4

76%

КАСКО

4804,7

3396,3

-30%

Медичне страхування (безперервне страхування здоров'я)

3329,3

2580,3

-22%

Страхування від нещасних випадків

831,2

699,7

-16%

Страхування майна та вогневих ризиків

3097,4

1236,7

-60%

Страхування фінансових ризиків

1391,7

494,9

-64%

Страхування життя

2700,0

2257,5

-16%

Інші види страхування

4495,0

2742,9

-39%

 

Протягом останніх років ситуація на ринку страхових послуг України утворилась не зовсім сприятлива. Криза призвела до негативних наслідків таких як: уповільнення темпів росту доходів страхових компаній, зменшення попиту населення на страхові послуги. Існування повноцінного страхового ринку є важливою умовою для підвищення добробуту населення та сталого економічного зростання. Поряд з цим вітчизняний страховий ринок має значний потенціал розвитку, важливим є створення умов та нових можливостей у його розвитку. Тому подальший його розвиток має стати пріоритетним напрямком в економічних та соціальних аспектах політики держави [3].

Найбільшим викликом в умовах довготривалої війни є планування кроків розвитку страхового ринку надалі.  Хоча  це й складно, проте робота триває. Задля цього Національний банк України постійно здійснює діалог з учасниками ринку. Так, під час післявоєнного відновлення економіки України планується залучення страховиків до убезпечення ризиків у пріоритетних напрямах розвитку економіки. Зокрема, у сферах будівництва, агросектору, енергетики, відновлення інфраструктури, логістики, вантажних перевезень, іпотечного кредитування, лізингових операцій, інформаційних технологій та інвестицій.

ВИСНОВКИ. Розвиток національної економіки України повинен забезпечуватися стабільністю в тому числі й вітчизняного страхового ринку та підвищенням ролі страховиків, що позитивно впливатиме на зацікавленість іноземних інвесторів до започаткування або розширення власного бізнесу в Україні. Також досить важливим фактором, який матиме позитивний вплив на розвиток страхового ринку в Україні це скоординовані дії держави та страхових компаній. Тобто держава забезпечуватиме страховий ринок нормативною базою з необтяжливим наглядом, а страховики чесно й сумлінно виконуватимуть свою роботу.

Задля покращення ситуації вітчизняним страховикам необхідно переймати зарубіжний страховий досвід та змінювати власні моделі функціонування, зокрема вдосконалювати механізм державного регулювання діяльності страхових компаній, адаптувати до світових стандартів страхове законодавство, впроваджувати новітні технології зі страхування та новітні стандарти якості обслуговування в цій сфері.

Крім того, ринок очікують істотні зміни у зв’язку з уведенням в дію з початку 2024 року   основних положень нового Закону України «Про страхування». Цей закон системно змінює підхід до регулювання та нагляду за ринком страхування, що надалі сприятиме його оздоровленню і розвитку.

 

Список використаних джерел

1. Базилевич В.Д Страхування: Підручник / За ред. В.Д. Базилевича. Κ.: Знання, 2008. 1019 с.

2. Боднар О.А., Хоренженко В.В., Татаренкова Ю. Функціонування страхового ринку України в умовах пандемії covid-19. Ефективна економіка. [Електронний ресурс] - 2020. No 10. Режим доступу: http://www.economy.nayka.com.ua/?op=1&z=8268.

3. Король С. Сучасний стан та перспективи розвитку страхового ринку України. [Електронний ресурс] - Режим доступу: https://www.econa.org.ua/index.php/econa/article/view/1921/6565656985

4. Лазар Е.А., Медведєва І.Б. Проблеми і перспективи розвитку страхового ринку України. [Електронний ресурс] - Режим доступу: https://conf.ztu.edu.ua/wp-content/uploads/2019/01/191.pdf

5. Лащик І., Кондрат І. Страховий ринок України: сучасний стан та перспективи розвитку. [Електронний ресурс] -  Режим доступу: https://galicianvisnyk.tntu.edu.ua/pdf/66/894.pdf

6. Лой Ю.В. Страховий ринок та перспективи його розвитку. [Електронний ресурс] - Режим доступу: http://archive.nbuv.gov.ua/socgum/Evu/2018_17-2/Loi.pdf

7. Лука П.В. Модернізація ринку страхування України в умовах пандемії COVID-19 / П. В. Лука., Р. В. Лопушанський, Н. Б. Татарин // Електронний журнал «Економіка та суспільство». – 2021. – Вип. 25. [Електронний ресурс] – Режим доступу: https://economyandsociety.in.ua/index.php/journal/article/view/271 References

8. Онуфрак Т.С. Страховий ринок України: проблеми та перспективи розвитку. [Електронний ресурс] - Режим доступу: http://dspace.mnau.edu.ua/jspui/bitstream/123456789/5629/1/studentresearchjournal160-14.pdf

9. Підсумки діяльності страхових компаній за 2018 рік [Електронний ресурс] – Режим доступу: https://forinsurer.com/files/file00654.pdf

10.     Плиса В.Й. Страхування: підручник, 3-тє вид., випр. й доп. К.: Каравела, 2021. 440 с.

11.     Пурій Г. М. Страховий ринок України: сучасний стан та проблеми розвитку [Електронний ресурс] / Г. М. Пурій // Ефективна економіка. − 2018. − № 10. – Режим доступу: http://www.economy.nayka.com.ua/?op=1&z=6609

12.     Сіренко І. НБУ. Огляд страхового ринку за І півріччя 2021 року. [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://bank.gov.ua/admin_uploads/article/Insurance_market_review_first_half_2021_pr_2021-10-26.pdf?v=4

13.     Управління нагляду за страховим ринком. Департамент нагляду за ринком небанківських фінансових послуг. Результати аналізу звітності страховиків за 2020 рік. [Електронний ресурс] - Режим доступу: https://bank.gov.ua/

14.     Управління нагляду за страховим ринком. Департамент нагляду за ринком небанківських фінансових послуг. Огляд страхового ринку України за І півріччя 2022 року. [Електронний ресурс] - Режим доступу: https://bank.gov.ua/

15.     Фесенко Н. В. Стан та перспективи функціонування страхового ринку України в умовах глобалізації / Н. В. Фесенко, Л. М. Яремченко // Економіка та держава. − 2019. − № 8. − С. 28–34. 7. Запровадження накопичувальної пенсійної системи перенесли на рік. [Електронний ресурс] – Режим доступу: https://www.epravda.com.ua/news/2018/11/15/642675

References

  1. Bazilevich V. D. Insurance: Textbook / Ed. V.D. Basilevich. Κ.: Znannia, 2008. 1019 p.
  2. Bodnar O.A., Khorenzhenko V.V., Tatarenkova Y. Functioning of the insurance market of Ukraine in the conditions of the covid-19 pandemic. Efficient economy. [Electronic resource] - 2020. No. 10. Access mode: http://www.economy.nayka.com.ua/?op=1&z=8268.
  3. Korol S. Current state and prospects for the development of the insurance market of Ukraine. [Electronic resource] - Access mode: https://www.econa.org.ua/index.php/econa/article/view/1921/6565656985
  4. Lazar E.A., Medvedeva I.B. Problems and prospects of the development of the insurance market of Ukraine. [Electronic resource] - Access mode: https://conf.ztu.edu.ua/wp-content/uploads/2019/01/191.pdf
  5. Laschyk I., Kondrat I. Insurance market of Ukraine: current state and development prospects. [Electronic resource] - Access mode: https://galicianvisnyk.tntu.edu.ua/pdf/66/894.pdf
  6. Loy Y.V. Insurance market and prospects for its development. [Electronic resource] - Access mode: http://archive.nbuv.gov.ua/socgum/Evu/2018_17-2/Loi.pdf
  7. Luka P.V. Modernization of the Ukrainian insurance market in the conditions of the COVID-19 pandemic / P. V. Luka., R. V. Lopushanskyi, N. B. Tataryn // Electronic magazine "Economy and Society". – 2021. – Issue 25. [Electronic resource] - Access mode: https://economyandsociety.in.ua/index.php/journal/article/view/271 References
  8. Onufrak T.S. Insurance market of Ukraine: problems and development prospects. [Electronic resource] - Access mode: http://dspace.mnau.edu.ua/jspui/bitstream/123456789/5629/1/studentresearchjournal160-14.pdf
  9. Results of the activity of insurance companies for 2018 [Electronic resource] - Access mode: https://forinsurer.com/files/file00654.pdf
  10. Plysa V.Y. Insurance: textbook, 3rd ed., corr. and additional K.: Caravela, 2021. 440 p.
  11. Purii G. M. Insurance market of Ukraine: current state and development problems [Electronic resource] / G. M. Purii // Effective economy. - 2018. - No. 10. - Access mode: http://www.economy.nayka.com.ua/?op=1&z=6609
  12. Sirenko I. NBU. Overview of the insurance market for the first half of 2021. [Electronic resource]. Access mode: https://bank.gov.ua/admin_uploads/article/Insurance_market_review_first_half_2021_pr_2021-10-26.pdf?v=4
  13. Insurance Market Supervision Department. Department of supervision of the market of non-banking financial services. The results of the analysis of insurers' reporting for 2020. [Electronic resource] - Access mode: https://bank.gov.ua/
  14. Insurance Market Supervision Department. Department of supervision of the market of non-banking financial services. Overview of the insurance market of Ukraine for the first half of 2022. [Electronic resource] - Access mode: https://bank.gov.ua/

15. Fesenko N. V. State and prospects of the functioning of the insurance market of Ukraine in the conditions of globalization / N. V. Fesenko, L. M. Yaremchenko // Economy and state. − 2019. − No. 8. − P. 28–34. 7. The introduction of the accumulative pension system was postponed for a year. [Electronic resource] - Access mode: https://www.epravda.com.ua/news/2018/11/15/642675

 

[1] © Т.С. НОВИКОВА

© Вісник Університету «Україна», № 6 (33), 2022

Науковий журнал «Вісник Університету «Україна»
Всі матеріали на сайті захищені згідно законодавства України