EN



СУЧАСНА МЕДИЦИНА. ПРОБЛЕМИ ТА РІШЕННЯ


УДК 61.1

СУЧАСНА МЕДИЦИНА: ПРОБЛЕМИ ТА РІШЕННЯ

htpps://doi.org/10.36994/2707-4110-2023-7-34-12

Смеречинський В.В., магістр, Університет «Україна» [1]

Анотація. В даній статті досліджено стан галузі сучасної медицини, та встановлено, що існує велика кількість населення, яка незадоволена якістю медичного обслуговування. Висвітлено слабкі сторони, які мають найбільший вплив на якість медичного обслуговування на території України. Проаналізувавши звернення громадян з даного приводу, можна дійти висновку, що дані проблеми поділяються на два основних типи. Одні вирішуються виключно на державному рівні, інші потребують залучення приватного фінансування. Враховуючи недостатню дієвість моделі державної медицини в сучасній Україні через низький рівень фінансування сфери охорони здоров’я та бажання населення отримувати якісні послуги, запропонована модель інвестиційних стосунків задля вирішення проблеми застарілого обладнання міських лікарень. А саме, модель чотиристоронніх інвестиційних стосунків. Суть моделі полягає в тому, що для кожної лікарні окремо на місцевому, а не на державному рівні, підшукується інвестор, який закуповує медичне обладнання, за яке з часом добровільно платитиме кожен пацієнт, який погодиться на користування цим обладнанням. Після того, як обладнання та інвестиційні відсотки будуть погашені, лікарня отримує це обладнання у безкоштовне користування на свій розсуд. Таким чином, кожен с цих чотиристоронніх стосунків задовольняє свої потреби. Проте, все одно виникає питання малозабезпечених категорій населення. Сьогодні Україна знаходиться на межі переходу від державної моделі охорони здоров’я до страхової, тобто страхування життя та здоров’я не є обов’язковим, але є можливим. Малозабезпечені верстви населення отримують пільги та виплати на банківські картки від держави і при добровільній згоді людини страхові компанії надають свої послуги за невеликий щоденний збір, що допоможе вирішити проблему якісного медичного обслуговування малозабезпечених осіб.

Ключові слова: галузь медицини, інвестиції, інноваційне обладнання.

MODERN MEDICINE: PROBLEMS AND SOLUTIONS

Vladyslav Smerechynskyi, master's degree, University "Ukraine"

 

 

 

Abstract. This article investigates the state of the field of modern medicine, and it was established that there is a large number of the population that is dissatisfied with the quality of medical care. Weaknesses that have the greatest impact on the quality of medical care in Ukraine are highlighted. Having analyzed the appeals of citizens on this occasion, we can come to the conclusion that these problems are divided into two main types. Some are solved exclusively at the state level, others require the involvement of private financing. Taking into account the insufficient efficiency of the state medicine model in modern Ukraine due to the low level of financing of the health care industry and the desire of the population to receive quality services, a model of investment relations is proposed to solve the problem of outdated equipment of city hospitals. Namely, the model of four-way investment relations. The essence of the model is that for each hospital individually, at the local, rather than the state, level, an investor is sought who purchases medical equipment, for which each patient who agrees to use this equipment will pay voluntarily over time. After the equipment and investment interest is repaid, the hospital receives the equipment for free use at its discretion. Thus, each of these four-way relationships satisfies its own needs. However, the issue of low-income categories of the population still arises. Today, Ukraine is on the verge of transition from a state health care model to an insurance model, that is, life and health insurance is not mandatory, but it is possible. Low-income sections of the population receive benefits and payments on bank cards from the state, and with the voluntary consent of a person, insurance companies provide their services for a small daily fee, which will help solve the problem of quality medical care for low-income people.

Keywords: branch of medicine, investment, innovative equipment.

Вступ. Ні для кого не секрет, що медицина на території України безкоштовна. Проте коли людина серйозно хворіє, або якщо отримує травму, стає дедалі очевидніше, що саме ця безкоштовна медицина чимало коштує.

В західних країнах медицина - це самоокупна машина, яка ще й приносить немалі прибутки. Але навіть медичне страхування на території України не наблизить нас до західних країн у напрямку якості медичного обслуговування. Адже там населенню відомо, що здоров’я - це продукт, за який потрібно платити. Чим кращий продукт ви хочете отримати - тим вищу ціну ви маєте заплатити.

Проблема стану галузі сучасної української медицини турбує як населення так і вище керівництво. Потрапити до міської лікарні та безкоштовно отримати найякісніший медичний сервіс, який задовольнить кожного, майже неможливо. Про це свідчить кількість звернень, як усних так і письмових, до міністерства охорони здоров’я України.

Через недостатнє державне фінансування галузі медицини, неможливо вирішити усі існуючі проблеми. Проте існує можливість звернення до недержавних джерел фінансування, тобто до інвесторів.

Актуальність даної теми визначається тим, що люди можуть та бажають отримувати якісний сервіс, але лише державного фінансування замало для задоволення потреб споживача. Необхідність залучення інвестиційного капіталу та можливість його вдалого використання, може бути рятівною ланкою для покращення стану сучасного медичного обслуговування.

Проблемі стану сучасної медицини присвячено багато праці вітчизняних науковців. Серед них Білобров В., Шишкін С., Журавльов В., Джердж С., Голяченко А.

Аналіз наукових робіт свідчить про низький рівень якості медичного обслуговування. Також свідчить про те, наскільки безкоштовна медицина є недієвою.

Постановка завдання. В процесі написання даної статті були поставлені такі цілі дослідження: з’ясувати стан галузі медицини на території України, проаналізувати можливості покращення цього стану, висунути пропозиції щодо покращення стану медичного обладнання вітчизняних міських лікарень.

Методологія. Метод аналізу був основним для виявлення стану сучасної медицини. Також були використані методи узагальнення та порівняння для визначення між платною та безкоштовною медициною.

Результати дослідження. 5 червня 2013 року у сесійній залі Верховної Ради під головуванням Голови Верховної Ради України Рибака В.В., надалі Першого заступника Голови Верховної Ради Калєтніка І.Г. розпочалися парламентські слухання на тему: «Сучасний стан, шляхи і перспективи реформи у сфері охорони здоров’я України». Учасники слухань наголошували, що в Україні щорічно помирає понад 700 тис. громадян, третина з яких - це люди працездатного і репродуктивного віку. При цьому смертність від серцево-судинних захворювань є однією з найвищих у світі та становить близько 64% у структурі загальної смертності, а смертність від онкологічних захворювань - 13 %. Фактично ці два класи хвороб визначають майже 80% щорічних втрат населення країни.

Ще 20 років тому людина, потрапивши до лікарні, отримувала найякісніше лікування та діагностичне обслідування абсолютно безкоштовно. Зараз це серйозна проблема, адже, щоб отримати найсучасніше та найякісніше лікування, людина має заплатити 300-600 гривень на день лише за антибіотичні ліки в аптеці. А країна виділяє лише 12 гривень на добу на одного терапевтичного пацієнта.

 

Вісник Університету «Україна», № 7 (34), 2023

У зв’язку з цим. За період з 01.01.12 р. по 31.12.12 р. відділом документального та організаційного забезпечення Головного управління охорони здоров’я України зареєстровано 4289 звернень громадян, з них:

  • письмових - 4194,
  • усних - 95;
  • колективних - 130,
  • повторних - 350 ,
  • дублетних - 427,
  • поставлено на контроль - 2122
  • багатодітні сім’ї-19,
  • одинокі матері -24. [1]

В основному ці звернення формувалися у трьох напрямках, щодо рівня професійної підготовки персоналу медичних закладів, медикаментозного забезпечення та наявності необхідного медичного обладнання.

В 2012 році видатки на медикаменти з розрахунку на один виклик швидкої медичної допомоги зросли з 6 грн. у 2011 році до 35 грн. у 2012 році. Це може вплинути на третину існуючих звернень, але й це під сумнівом. Відносне зростання становить більш ніж на 500%, але в абсолютному показнику це лише 29 грн. що насправді дуже мало.

Коли людина попадає до лікарні із серйозною травмою, тут можливі декілька ситуацій, які грубо можна поділити на 2 групи: платне лікування, та безкоштовне, яке пропонує держава. В чому ж різниця? У першому випадку людині надається допомога безкоштовна, але із застосуванням якісних медикаментів, та можливо навіть із застосуванням дорогого обладнання. У другому випадку це лише безкоштовна допомога, лікування здійснюється за допомогою дешевих- безкоштовних ліків, що пропонує держава.

Як до медикаментозного забезпечення - тут все зрозуміло, кожен обирає курс лікування під свій гаманець. Ця проблема може бути вирішена лише на рівні держави шляхом збільшення розмірів фінансування, легше сказати, ніж зробити. Але що стосується використання високоточного інноваційного обладнання - тут інакше. Щоб отримати якісне діагностування тої чи іншої хвороби, треба пройти декілька лікарів, може навіть лікарень, кожен раз отримуючи талон- направлення, та стоячи у величезних чергах через занадто високий попит на саме це високоточне медичне обладнання.

Через неможливість вирішення проблем із якісним обладнанням у місцевих лікарнях на державному рівні, необхідно залучати інвесторів. Не відступаючи від сказаного щодо залучення інвесторів для придбання для лікарень якісного інноваційного обладнання, можна представити чотиристоронні стосунки у вигляді невеликої схеми. Саме

учасниками цих стосунків виступатимуть: інвестори, медичні державні заклади, фірма-виробник та постачальник обладнання та пацієнти тих самих медичних закладів.

Інвестор, керуючись побажання та вказівками головного лікаря купує необхідне обладнання для лікарні. Лікарня виділяє одну чи декілька палат, або бере вихідну платну палату та пропонує пацієнтам платні послуги для діагностичного обслідування, чи простого розташування на стаціонарі. Можна навіть не виділяти окремих палат, а приносити усе необхідне обладнання в існуючі палати, благо інноваційність та сучасність медичної техніки дозволяє це зробити за рахунок мобільності пристроїв, за невеликими окремими випадками. Вартість обладнання буде поступово амортизуватися з виплат пацієнтів, які охоче платитимуть за якісні та сучасні послуги. Це може зайняти деякий час, проте таке медичне обладнання працює до 2х років взагалі без необхідності сервісного обслуговування, та потім з щорічним платним сервісним обслуговування. При накопиченні необхідної суми та обумовлених відсотків, лікарня повертає ці кошти інвестору натомість отримуючи усе обладнання у дарчої формі у своє власне розпорядження.

Таким чином кожен учасник цих чотиристоронніх стосунків залишається задоволеним. Але тут можуть бути деякі суперечки, що стосується платіжне нездатної частини населення, скажімо ті самі пенсіонери або пільговики. Ця частина населення живе за рахунок виплат, що отримується від держави. Проте ці виплати давно

Вісник Університету «Україна», № 7 (34), 2023

надходять на електроні банківські картки, та банки завжди пропонують платні послуги страхового полісу. Страхування здоров’я на суму у 25 000 гривень, якої вистачить на вирішення 99% випадків проблем із здоров’ям, коштує лише 10 гривень на день, ці кошти автоматично будуть зніматися з картки. Страхування є добровільним, адже в Україні лише обговорювався законопроект «Про загальнообов’язкове державне соціальне медичне страхування», який визначає правові, соціальні, фінансово-економічні та організаційні засади загальнообов’язкового державного соціального медичного страхування населення з метою реалізації встановлених Конституцією України прав усіх громадян на охорону здоров’я, медичну допомогу і медичне страхування. Висловлена ідея не змінить в корінь стану медичної галузі на території України, проте ця стаття може стати рушійною силою хоча б для одного з учасників цих чотиристоронніх стосунків у напряму отримання більш якісного та сучаснішого медичного сервісу.

Висновки. Аналіз стану галузі медицини демонструє три основні проблеми, які найбільше впливають на якість медичного обслуговування на території України. Якщо питання медикаментозного забезпечення та рівень професійної підготовки кадрів можна вирішити лише на державному рівні шляхом збільшення фінансування у сферу медицини, то стан забезпечення медичним обладнанням можна поліпшити на рівні кожної лікарні окремо. За допомогою приваблення інвестиційних коштів у схему чотиристоронніх інвестиційних відношень, існує можливість закупівлі інноваційного медичного обладнання у міські лікарні. Схема є дуже прозорою і дієвою, та досить привабливою для кожного з учасників стосунків.

За 2-3 роки існує можливість значно покращити стан медичного обладнання в міських лікарнях.

Також була висунута теза стосовно вигоди та надійності використання полюсу добровільного страхування. Навіть найдешевший полюс може допомогти кожній людині окремо отримувати більш якісне та сучасне медичне обслуговування.

Стан власного здоров’я для кожного з нас має величезне значення, та загальна свідомість цього може бути рушійною силою для покращення стану медичної галузі в цілому.

Список використаної літератури

  1. Голяченко А., Голяченко О. Економіка української здоровоохорони.
  2. Департамент охорони здоров’я: [електронний ресурс] - Режим доступу: ww3.health.kiev.ua

3 Джердж С. Сприяння здоров’ю: політика та дія.// Українські медичні вісті, №1

  1. Проект Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне медичне страхування» від 06.03.2001 р. №61-52-1 // Збірник нормативно-директивних документів з охорони здоров’я. - К: МОЗ України. - 2001. - травень-червень. - С. 260-279.
  2. Сайт благодійної організації, Лікарняна каса Полтавщини: [електронний ресурс] - Режим доступу:

http://www.poltavalk.com .ua/index.php?option=com_content&view=a rticle&id=1896:2011-02-15-13-26-46&catid=83&Itemid=125

  1. Урядовий портал, єдиний веб-портал органів виконавчої влади України: [електронний ресурс] - Режим доступу:

http://www.kmu.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=246410397&

cat_id=244828973

References

  1. Cabinet of Ministers of Ukraine (2013), available at: http://www.kmu.gov.ua/control/en (Accessed 10 December 2013).
  2. Department          of            Health KCSA             (2013), available

at: ww3.health.kiev.ua (Accessed 10 December 2013).

  1. Dzherdzh, S. (2013), "Promoting health:               politics and

performance”, Ukrains'ki medychni visti, vol. 1.

  1. Holiachenko, A. and Holiachenko, O. (1996), Ekonomika ukrains'koi okhorony zdorov‘ia [Economics of ukrainian healthcare], Vinnytsia, Ukraine.
  2. Ministry of Health of Ukraine (2001),                     " Draft Law

of Ukraine "On Obligatory State Social Medical Insurance", Zbirnyk normatyvno-dyrektyvnykh dokumentiv z okhorony zdorov'ia, vol.5-6, pp. 260-279.

  1. Sickness fund of Poltava (2013), available at: http://www.poltavalk.com.ua/ (Accessed 29 December 2013).

 

 

[1] © В.В. СМЕРЕЧИНСЬКИЙ © Вісник Університету «Україна», № 7 (34), 2023

Науковий журнал «Вісник Університету «Україна»
Всі матеріали на сайті захищені згідно законодавства України