ЕКОНОМІЧНА ЕФЕКТИВНІСТЬ В СИСТЕМІ АНТИКРИЗОВОГО УПРАВЛІННЯ ЛІСОВИМ ГОСПОДАРСТВОМ УКРАЇНИ
УДК 330.14
ЕКОНОМІЧНА ЕФЕКТИВНІСТЬ В СИСТЕМІ АНТИКРИЗОВОГО УПРАВЛІННЯ ЛІСОВИМ ГОСПОДАРСТВОМ УКРАЇНИ
https://doi.org/10.36994/2707-4110-2024-10-37-08
Оводюк В.О., аспірант, ЗВО Університет «Україна»[1]
Анотація. Представлений матеріал розкриває економічні аспекти ефективності лісової галузі в контексті формування системи антикризового управління нею. Враховуючи ту обставину, що вже другий рік поспіль в державному секторі лісового господарства України функціонує єдине спеціалізоване підприємство, наведені підсумки його діяльності мають бути затребувані в експертному та громадянському середовищі, а також серед лісівників-практиків. Автором проаналізовано фінансові результати ДП «Ліси України» за 2023 рік, які мають позитивну тенденцію до збільшення - підприємство отримало чистий прибуток в розмірі 2,87 млрд. грн при обсязі чистого доходу від реалізації продукції 23,06 млрд. грн, що набагато перевищує аналогічні показники діяльності за 2022 рік (в період, коли на державному ринку лісового господарства функціонувало понад 150 юридичних осіб). В той же час, відмічено, що найбільшу частку в реалізованій підприємством продукції займають круглі лісоматеріали, деревина дров'яна промислового та непромислового використання (83,3%), що свідчить про збільшення обсягів рубок, у порівнянні з аналогічним попереднім звітним періодом.
В статті наведено результати аналізу ліквідності ДП «Ліси України», які, не зважаючи на зменшення величин коефіцієнту поточної та загальної ліквідності, наближаються до нормативного значення. Тобто, на підприємстві зростає показник ділової активності і його активи більше залучені у фінансово-господарську діяльність. В той же час автором відзначається негативне зменшення величини коефіцієнту забезпеченості власними оборотними засобами, що вказую на спад величини власних оборотних активів для фінансування загальних оборотних активів підприємства.
В цілому, у контексті забезпечення формування системи антикризового управління лісовим господарством України, його реформування в єдину юридичну особу сприяло підвищенню рентабельності галузі в короткостроковій перспективі. Узагальнено основні напрями формування системи антикризового управління лісовим господарством України.
Ключові слова: лісове господарство, економічна ефективність, антикризове управління, рентабельність.
ECONOMIC EFFICIENCY IN THE ANTI-CRISIS MANAGEMENT SYSTEM OF FORESTRY OF UKRAINE
V.O. Ovodyuk, PhD student, University of Ukraine
Abstract. The presented material reveals the economic aspects of the effectiveness of the forest industry in the context of the formation of the anti-crisis management system. Taking into account the fact that for the second year in a row a single specialized enterprise has been operating in the state forestry sector of Ukraine, the above summaries of its activities should be in demand in the expert and civil circles, as well as among foresters-practitioners. The author analyzed the financial results of the State Enterprise "Forests of Ukraine" for 2023, which have a positive tendency to increase - the company received a net profit in the amount of UAH 2.87 billion with a net income from the sale of products of UAH 23.06 billion, which is much higher than similar performance indicators for 2022 (during the period when more than 150 legal entities operated on the state forestry market). At the same time, it was noted that the largest share in the products sold by the enterprise is occupied by round lumber, firewood for industrial and non-industrial use (83.3%), which indicates an increase in felling volumes, compared to the same previous reporting period.
The article presents the results of the analysis of the liquidity of the State Enterprise "Forests of Ukraine", which, despite the decrease in the coefficient of current and total liquidity, are approaching the normative value. That is, the indicator of business activity is increasing at the enterprise and its assets are more involved in financial and economic activity. At the same time, the author notes a negative decrease in the value of the ratio of provision of own current assets, which indicates a decline in the amount of own current assets for financing the total current assets of the enterprise. In general, in the context of ensuring the formation of the system of anti-crisis management of forestry in Ukraine, its reformation into a single legal entity contributed to increasing the profitability of the industry in the short term. The main directions of the formation of the system of anti-crisis management of forestry in Ukraine are summarized.
Keywords: forestry, economic efficiency, anti-crisis management, profitability.
Постановка проблеми. Вже більше року тому в системі державного сектора лісового господарства відбулися кардинальні реформи шляхом створення Державного спеціалізованого лісогосподарського підприємства «Ліси України» та формування територіальних управлінь Державного агентства лісових ресурсів України. Таким чином, керівництво країни вирішило обˈєднати в одну юридичну особу фінансові, матеріальні і трудові потенціали 150 суб’єктів господарювання. На сьогодні ще не можливо зробити обгрунтовані узагальнення та висновки щодо доцільності та правильності проведеної реорганізації підприємств лісового господарства, але проаналізувати окремі фінансово-господарські результати новоствореного підприємства вже є всі підстави. Особливої уваги слід приділити економічній ефективності діяльності суб’єкта господарювання в контексті існуючої системи антикризового управління, оскільки соціально-екологічні наслідки такого об'єднання дослідити ще достатньо складно.
Останні дослідження і публікації. У вітчизняній лісівничій науці дослідження теоретичних основ та розробка методичних рекомендацій щодо підвищення ефективності системи управління лісової галузі знайшло відображення у працях І.Антоненко, В.Попкова, С.Генсірука, З.Герасимчук, А.Головка, О.Дзюбенка, Р.Дубаса, О.Дребот, Я.Дяченка, Я.Коваля, С.Нестеренко, І.Лицура, Є.Мішеніна, І.Опенька, С.Писаренко, І.Синякевича, Ю.Туниці, М.Шершуна, О. Шубалого, Л.Черчик, О.Фурдичка.
Однак, враховуючи результати першого року діяльності новоствореного державного лісогосподарського підприємства ДП «Ліси України», проблема визначення економічної ефективності та ризикованості функціонування лісогосподарської галузі в перспективі досліджена недостатньо.
Мета дослідження – дослідити економічну ефективність діяльності ДП «Ліси України» в контексті системи антикризового управління вітчизняною лісогосподарською галуззю.
Виклад основного матеріалу. На сьогоднішній день ДП «Ліси України» додали до переліку особливо важливих для економіки суб’єктів господарювання державного сектору економіки, призначення керівників та членів наглядових рад яких здійснюється за участю комітету з призначення. Відповідне рішення Кабінет Міністрів України ухвалив 30.04.2024 р., зокрема, шляхом внесення змін до Постанови КМУ №777 «Про проведення конкурсного відбору керівників суб’єктів господарювання державного сектору економіки» від 03.09.2008 року та в Постанову КМУ №643 «Деякі питання управління об’єктами державної власності на період воєнного стану» від 31.05.2022 року.
У Міністерстві економіки України підкреслили, що «це перший крок до покращення корпоративного управління, яке дозволить залучити підприємству інвестиції. Формування наглядової ради на прозорому та відкритому конкурсі за участі комітету з призначення керівників, до якого входять представники як державних органів так і міжнародних організацій, це черговий етап для впровадження кращих норм корпоративного управління в держсекторі. І ця практика вже продемонструвала свою ефективність в контексті інших особливо важливих для економіки компаній. Відповідно – це нові можливості для підприємства, вищий рівень незалежності в управлінні та залученні ресурсів, яких в умовах війни потребує економіка» [1].
За 2023 рік ДП «Ліси України» отримало чистий прибуток в розмірі 2,87 млрд. грн при обсязі чистого доходу від реалізації продукції 23,06 млрд. грн [2]. Таким чином, понад 89% всієї реалізованої в країні деревини – це результат діяльності ДП «Ліси «України» і 11% відповідно – діяльність інших лісокористувачів. Слід зазначити, що найбільшою часткою в реалізованій підприємством продукції виступають круглі лісоматеріали, деревина дров'яна промислового та непромислового використання. Переробна промисловість, лісівництво, декоративне рослинництво, змішане сільське господарство та мисливство забезпечили 3,85 млрд. грн (16,7%) в загальній структурі чистого доходу підприємства.
Аналізуючи ліквідність підприємства, слід відзначити її позитивне покращення (таблиця 1). Не зважаючи, на зменшення величин коефіцієнту поточної та загальної ліквідності, вони наближається до нормативного значення. Тобто, на підприємстві зростає показник ділової активності і його активи більше залучені у фінансово-господарську діяльність. В той же час спостерігається негативне зменшення величини коефіцієнту забезпеченості власними оборотними засобами – на 50%, що вказує на спад величини власних оборотних активів для фінансування загальних оборотних активів підприємства, хоча нормативне значення цього показника становить 0,1 і більше.
Підсумовуючи розрахунки, необхідно зазначити про достатньо стійкий фінансовий стан підприємства, а також про його платоспроможність в короткостроковій перспективі.
Для аналізу співвідношення запасів, біологічних активів, дебіторської заборгованості (оборотних активів) та забезпечень і зобов'язань (поточних пасивів) також скористаємося фінансовою звітністю ДП «Ліси України» за 2023 рік, що відображено в таблицях 2 і 3 [2].
Оскільки ДП «Ліси України» лише було зареєстроване в кінці 2022 році, то окремі статті активів та пасивів не мають значень в зазначеному календарному періоді. З цієї ж причини спостерігається стрімке збільшення загальної величини поточних активів (в 38 разів) та поточних пасивів (в 46 разів) на кінець періоду дослідження.
Таблиця 1
Основні показники ліквідності і платоспроможності ДП «Ліси України»
№ |
Показник |
2022 рік |
2023 рік |
Зміна |
|
абсолютна |
відносна |
||||
1 |
Коефіцієнт поточної ліквідності |
2,2 |
1,1 |
-1,1 |
-50,0 |
2 |
Коефіцієнт загальної ліквідності |
1,3 |
1,1 |
-0,2 |
-15,3 |
3 |
Коефіцієнт забезпеченості власними оборотними засобами |
0,2 |
0,1 |
-0,1 |
-50,0 |
Джерело: розраховано автором
Таблиця 2
Оборотні активи ДП «Ліси України», тис. грн
№ |
Показник |
2022 рік |
2023 рік |
Зміна |
|
абсолютна |
відносна |
||||
1 |
Запаси |
62 979 |
2 014393 |
1951414 |
3098 |
2 |
Поточні біологічні активи |
- |
7639 |
7639 |
100 |
3 |
Дебіторська заборгованість за товари, продукцію і послуги |
5421 |
204408 |
198987 |
2671 |
4 |
Дебіторська заборгованість за розрахунками: - за виданими авансами; |
177 |
65985 |
65808 |
- |
5 |
- з бюджетом |
2031 |
682039 |
680008 |
|
6 |
Інша поточна дебіторська заборгованість |
628 |
25508 |
24880 |
- |
7 |
Гроші та їх еквіваленти |
32179 |
1050308 |
1018129 |
- |
8 |
Витрати майбутніх періодів |
54 |
7701 |
7647 |
|
9 |
Інші оборотні активи |
1941 |
144921 |
142980 |
|
Всього оборотних активів |
105410 |
4 202903 |
4 097493 |
3887 |
Джерело: розраховано автором
Позитивною тенденцією є перевищення поточних активів над поточними забезпеченнями і зобов'язаннями підприємства.
Слід відзначити, що підприємство продовжує демонструвати позитивну динаміку за всіма господарсько-фінансовими показниками і в I кварталі 2024 року [3], зокрема:
- отримано 5,45 млрд грн чистого доходу від реалізації продукції, що на 761 млн гривень більше відповідного періоду 2023 року (приріст – 16 %);
- сплачено до бюджетів усіх рівнів 2,82 млрд грн податків, зборів та обов’язкових платежів, що на 820 млн грн більше, ніж за відповідний період 2023 року (приріст – 41 %);
- середньомісячна заробітна плата штатних працівників підприємств в цілому становила 21 516 грн і збільшилася в порівнянні з відповідним періодом 2023 року на 7 088 грн. (приріст – 49 %).
Таблиця 3
Поточні забезпечення і зобов'язання ДП «Ліси України», тис. грн
№ |
Показник |
2022 рік |
2023 рік |
Зміна |
|
абсолютна |
відносна |
||||
1 |
Відстрочені податкові зобов'язання |
- |
8368 |
8368 |
100 |
|